środa, 27 kwietnia 2011

Nieoficjalny Hymn Stoczka

To się stało niemal tradycją, że przy każdej większej imprezie okolicznościowej, koniecznie zaprawianej suto alkoholem, mieszkańcy Stoczka z dumą nucą "Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara...".Najczęściej nucone są dwa pierwsze wersy, bo dalej mało kto zna treść.Tak więc kończy się wszystko na "rękami czarnymi od pługa...". Dalej albo się powtarza albo mruczy za wodzirejem który jakimś cudnym sposobem zna jeszcze kawałek.
Dobrze jest mieć taki hymn i z nim się identyfikować, dobrze również jest wtedy gdy się wie co to za wiersz i co za melodia.
Sam tekst jest autorstwa Gustawa Ehrenberga i powstał w 1835 roku. Jego treść jest poświęcona tematyce utraty przez Polskę niepodległości, obarczając winą za taki stan rzeczy szlachtę i duchowieństwo. Powstanie utworu zbiega się narodzinami ruchu chłopskiego. W bitwie pod Stoczkiem udział wzięli chłopi a w tamtych czasach to zwycięstwo cieszyło się uznaniem i mirem. Pieśń jest hymniczna a słowa podstawione pod operę do Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Sama treść idealnie pasowała wszelakim ruchom chłopskim i socjalistycznym, bowiem w swej treści piętnowane było duchowieństwo i szlachta (czyt. Panowie). Właśnie w czasach PRL wymienione grupy społeczne były zwalczane przez władze komunistyczne, stąd też pieśń jest dobrze znana w całej Polsce starszym osobom. Uczono jej w szkołach, i na różnego rodzaju imprezach pionierskich, tworząc tym samym propagandę anty kapitalistyczną.
Ciekawostką jest to że pieśń była hymnem Armii Ludowej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego a także Samoobrony Andrzeja Leppera. W tym zestawieniu mówienie, że to jest również hymn Stoczka delikatnie mówiąc nie napełnia serca dumą.
Zachęcam do poczytania komentarzy pod filmem w głównym oknie You Tube

1 komentarz:

  1. Hymn Stoczka swoją drogą, ale na hymn klubu LKS "Dwernicki" proponuję pieśń "Nic się nie stało" w wykonaniu Kibiców LKS-u :)

    OdpowiedzUsuń